• Zapisy do oddziału przedszkolnego

          • Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci 5 i 6-letnie do zapisów do Oddziału Przedszkolnego oraz dzieci 7-letnie do klasy I w Szkole Podstawowej  w Sobiesękach.


            W oddziale przedszkolnym funkcjonuje jedna grupa. Właśnie tak nieliczna grupa pozwala nam na dobry kontakt z każdym dzieckiem oraz indywidualizację pracy. Taka grupa funkcjonuje jak „rodzeństwo” i stwarza bezpieczne,  naturalne warunki do rozwoju funkcji poznawczych, odkrywczych i społecznych dzieci. Nieduży budynek naszej placówki jest kameralnym miejscem, gdzie dzieci czują się bezpiecznie. Żaden pracownik nie przejdzie obojętnie obok dziecka w potrzebie - nawet jeśli jest to zawiązanie sznurówki. Nasze przedszkole jest bezpiecznym miejscem, gdzie dzieci są radosne i twórcze. Panuje tu ciepła, rodzinna atmosfera. Wykwalifikowany personel wspiera dzieci  i ich edukację. Każde dziecko ma stworzone warunki do wszechstronnego rozwoju na miarę swoich możliwości. Dodatkowo szkoła oferuje opiekę logopedyczną.


            Poniżej zamieszczamy wnioski, które należy wypełnić, zeskanować i wysłać na adres mail: szkol_sobieseki@op.pl. W razie pytań prosimy o konktakt na mail lub tel. 62 769 76 09.


            Wniosek_o__przyjecie_dziecka_do_klasy_pierwszej_Szkoly_Podstawowej(1).docx

            karta-zapisu-dziecka-do-oddzialu-przedszkolnego-2019-2020_Sobieseki.doc

          • Dyktando online

          • Szanowni Państwo,

            W dniach 11-13.11.2022 r. zostanie zorganizowane charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już trzecia edycja. Dyktando co roku przyciąga tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o dobry wynik. Może w nim uczestniczyć każdy, bez względu na wiek. 

            Środki zgromadzone podczas tego wydarzenia trafią do Fundacji Zarys, która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy. Fundacja do tej pory wysłała już 8 tirów z towarem o wartości przekraczającej 2,6 mln zł. W ramach dyktanda gromadzimy środki na kolejnego tira.

            Aby wziąć udział w dyktandzie wystarczy zarejestrować lub zalogować się na portalu Dyktanda.pl i kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

            http://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

            Organizatorem wydarzenia jest serwis edukacyjny Dyktanda.pl, natomiast treść dyktanda została przygotowana jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronem medialnym wydarzenia jest kanał Historia Realna. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!

            Z wyrazami szacunkuZespół Dyktanda.pl 

          • Konkurs "Dobry Obywatel"

          • Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie „Dobry Obywatel”. 

            Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy przedstawiającej kreatywną interpretację hasła „Dobry Obywatel”. Technika wykonania jest dowolna. Termin nadsyłania prac mija 30 maja.

            Przedsięwzięcie organizuje Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej, działające w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych, we współpracy z Centrum GovTech. 

            Szczegóły znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dobryobywatel.

             

          • Zagrożenia w sieci

          • Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu opracowała zaktualizowane, III wydanie broszury pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” (wydanie II zostało przesłane do Państwa w maju 2021 r.) oraz nową broszurę pt.: „Nastolatki w wirtualnym tunelu”, które kieruje do rodziców dzieci i młodzieży. Materiały w wersji elektronicznej zostały bezpłatnie przekazane Kuratorium Oświaty w Poznaniu, jak również pozostałym kuratoriom, w celu ich upowszechnienia wśród rodziców wielkopolskich przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

            Inicjatywa ma na celu wsparcie rodziców dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego oraz uzależnień i zagrożeń wirtualnego świata, by byli w stanie lepiej rozumieć aktualne wyzwania i zagrożenia, a w rezultacie stawać się lepszymi, bardziej świadomymi wychowawcami.

            W związku z powyższym, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie do rodziców - za pośrednictwem dzienników elektronicznych, list mailingowych lub w inny, wybrany przez Państwa sposób - załączonego listu wraz z broszurami „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz „Nastolatki w wirtualnym tunelu”, by dotarły do jak najszerszego grona rodziców oraz opiekunów dzieci i młodzieży w naszym województwie.

            broszura-Dzieci-w-wirtualnej-sieci_wydanie-III_17_-_Kopiuj.pdf

            broszura-Nastolatki-w-wirtualnym-tunelu-18_-_Kopiuj.pdf​​​​​​​

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - ROK SZKOLNY 2021/2022

          • Sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

            UWAGA !!!

            W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

            Język polski

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
            • Czas trwania: 120 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
              część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
              część 2: wypracowanie – 20 pkt.
            • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
            • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.


            Matematyka

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
            • Czas trwania: 100 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
            • Liczba zadań otwartych: 4.


            Język obcy nowożytny

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
            • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
            • Czas trwania: 90 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
            • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.


            1. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. 

            2.  Egzamin pełni dwie zasadnicze funkcje:

            • określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia;
            • zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole

            3.  Do egzaminu nie przystępuje uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

            4.  Z przystąpienia do egzaminu może być zwolniony:

            • uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Z wnioskiem o zwolnienie występują rodzice ucznia do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek musi być pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły;
            • uczeń, który - ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny - nie mógł przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym;
              uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z tego przedmiotu.
              Na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty w rubryce danego przedmiotu będzie on miał wpisane słowo - odpowiednio - "zwolniony" lub "zwolniona" oraz maksymalny wynik, tj. "100%" (wynik procentowy) oraz "100" (wynik na skali centylowej).


            5.  Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

            1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego,
            2. drugiego dnia – egzamin z matematyki,
            3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego.

            Języki obce jakie ośmioklasista ma do wyboru to:

            • angielski;
            • francuski;
            • włoski;
            • hiszpański;
            • niemiecki;
            • rosyjski;
            • ukraiński;

            przy czym musi to być język, którego uczeń uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych

            6. W roku szkolnego 2021/2022 uczeń nie będzie zdawał egzaminu z dodatkowego przedmiotu: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia.

            7. Egzamin jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym i dodatkowym.

            8. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w ciągu 3 dni.


            Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu. Do czasu trwania egzaminu z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).

            9. Terminy dodatkowe egzaminów:

            13.06.2022 r. godz. 9.00 - język polski;

            14.06.2022 r. godz. 9.00 - matematyka;

            15.06.2022 r. godz. 9.00 - język nowożytny.

            Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty:  1 lipca 2022 r.
            Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji: do 7 lipca 2022 r.

            Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji: 8 lipca 2022 r.

            10. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

            a. z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO

            b. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

            Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

            11. Wyniki egzaminu będą przedstawiane w procentach i na skali centylowej (odsetek liczby uczniów, - zaokrąglony do liczby całkowitej - którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż dany uczeń).

            WAŻNE TERMINY

            Do 30 września 2021r.
            Rodzice ucznia składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, w której wskazują język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu.

            Do 25 lutego 2022r.
            Rodzice ucznia mogą zgłosić dyrektorowi szkoły pisemną informację o zmianie w deklaracji, którą złożyli do 30 września.

            Zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej (dysleksja, wydłużony czas), przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2021r. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu.

            W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawności sprzężone istnieje możliwość skorzystania z dostosowań przewidzianych dla poszczególnych rodzajów niepełnosprawności. Dostosowanie takie wymaga pisemnego porozumienia dyrektora szkoły z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 9 listopada 2021r.

            W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor szkoły, na wniosek rady pedagogicznej, może wystąpić do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z  wnioskiem o wyrażenie zgody na przystąpienie ucznia do egzaminu ósmoklasisty w warunkach dostosowanych do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, nieujętych w komunikacie OKE. Wniosek powinien być uzasadniony i potwierdzony stosownymi dokumentami. Uzgodnienia pomiędzy dyrektorem szkoły a dyrektorem okręgowej komisji egzaminacyjnej odbywają się w formie pisemnej nie później niż do 9 listopada 2021r. 

            Do 22 listopada 2021r. wychowawca w porozumieniu z pedagogiem informuje na piśmie rodziców ucznia o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia.

            Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania nie później niż do 26 listopada 2021r. Rodzice mogą się nie zgodzić np. na wydłużenie czasu pisania egzaminu.

            Do 11 maja 2022 r.
            Złożenie do dyrektora szkoły wniosku przez rodziców ucznia, który uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad albo uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który został zadeklarowany, z prośbą o poinformowanie okręgowej komisji egzaminacyjnej o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli języka tego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

            13. Podstawowe zasady obowiązujące podczas przeprowadzania egzaminu

            • Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz – w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność;
            • do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu;
            • w czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, poza osobami udzielającymi pomocy medycznej;
            • członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych. Nie mogą również w żaden sposób komentować zadań egzaminacyjnych;
            • w przypadku:
              - stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych lub
              - zakłócania przebiegu egzaminu, 
              - lub wniesienia do sali egzaminacyjnej materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie
                 dyrektora CKE

            egzamin danego ucznia z danego przedmiotu egzaminacyjnego może zostać unieważniony.

            14. Unieważnienie egzaminu z danego przedmiotu może nastąpić:

            • podczas egzaminu (decyzja przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego), jeżeli uczeń:
              - rozwiązuje zadania egzaminacyjne niesamodzielnie,
              - wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej,
              - wniósł na salę egzaminacyjną materiały lub przybory niewymienione w komunikacie dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych,
              - zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom;
            • po egzaminie (decyzja dyrektora OKE lub CKE), jeżeli podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej stwierdzono niesamodzielne rozwiązywanie przez ucznia zadania lub zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności w przypadku stwierdzenia występowania w pracy ucznia jednakowych sformułowań wskazujących na:
              - udostępnianie rozwiązań innemu uczniowi,
              - korzystanie z rozwiązań dokonanych przez innego ucznia,
              - korzystanie podczas egzaminu z niedozwolonych materiałów, np. przepisanie fragmentu pracy z podręcznika lub opracowania, witryny internetowej,
              - skopiowaniu fragmentu tekstu zawartego w arkuszu egzaminacyjnym.


            15. Skutki unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu:

            • w terminie głównym - koniecznością przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu w terminie dodatkowym;
            • w terminie dodatkowym - uzyskaniem wyniku "0%" z tego przedmiotu.


            16. Jeżeli - zdaniem ucznia lub jego rodziców - w trakcie egzaminu nie były przestrzegane przepisy dotyczące jego przeprowadzenia, uczeń lub jego rodzice mogą w terminie 2 dni roboczych od dnia egzaminu z danego przedmiotu zgłosić pisemne zastrzeżenia do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

            17. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do swojej sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez nią zaświadczenia/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu.

            18. Do każdego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty został przygotowany informator zawierający opis egzaminu z danego przedmiotu oraz przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami. Informatory można znaleźć pod tym adresem: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

             

             

            DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB UCZNIÓW

            Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym:

            • uczniowie niepełnosprawni;
            • uczniowie niedostosowani społecznie;
            • uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym;
            • osoby niebędące obywatelami polskimi, a korzystające z nauki i opieki w szkołach podstawowych;


            przystępują do egzaminu ósmoklasisty zgodnie z ogólnym harmonogramem i według obowiązujących wymagań egzaminacyjnych, w warunkach lub formach dostosowanych do ich potrzeb. 
            Za dostosowanie warunków i form przeprowadzania egzaminu do potrzeb uczniów odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj jest nim dyrektor szkoły).
            Związane z tym działania najczęściej jednak spoczywają na pedagogu szkolnym. W związku z tym, powinien on bardzo dobrze znać obowiązujące procedury.

            Sposób dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu do potrzeb i możliwości danego ucznia wskazuje rada pedagogiczna, wybierając spośród dostosowań wskazanych w komunikacie dyrektora CKE. 

            Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:

            a. zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym ucznia,

            b. zapewnieniu uczniowi miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych,

            c. wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych,

            d. odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty zdanego przedmiotu lub przedmiotów,

            e. ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy, uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia,

            f. zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu ósmoklasisty nauczyciela wspomagającego ucznia wczytaniu i/lub pisaniu lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i/lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych,

            6. Dokumenty, na podstawie których przyznawane jest dostosowanie formy lub warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, to:

            a. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność,
            b. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
            c. orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
            d. zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza,
            e. opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się,
            f. pozytywna opinia rady pedagogicznej w przypadku uczniów:
            objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną
            cudzoziemców, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu.

            W przypadku uczniów korzystających z dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty nieujętych w komunikacie o dostosowaniach uzgodnienia dotyczące dokładnego zakresu tych dostosowań pomiędzy dyrektorem szkoły (po uzgodnieniu z radą pedagogiczną) a dyrektorem okręgowej komisji egzaminacyjnej powinny nastąpić nie później niż do 9 listopada 2021 r. Uzgodnienia odbywają się w formie pisemnej. Jeżeli konieczność przyznania dostosowań, o których mowa powyżej, nastąpi po 9 listopada 2021 r., stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji 
            o potrzebie takich dostosowań.

            Dokumenty, na podstawie których przysługuje dostosowanie warunków lub form przeprowadzania egzaminu


             
             
            MOŻLIWE SPOSOBY DOSTOSOWANIA WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA POSZCZEGÓLNYCH GRUP ZDAJĄCYCH:

            Uczniowie uprawnieni do dostosowania: 

            1. posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność

            Dostosowanie:  formy TAK warunków TAK  Podstawa (dokument):  orzeczenie

            2. posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym

            Dostosowanie:  formy NIE warunków TAK  Podstawa (dokument):  orzeczenie

            3. posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania

            Dostosowanie:  formy NIE warunków TAK  Podstawa (dokument):  orzeczenie

            4. chory lub niesprawny czasowo

            Dostosowanie:  formy NIE warunków TAK  Podstawa (dokument):  zaświadczenie 
            o stanie zdrowia wydane przez lekarza

            5. posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią

            Dostosowanie:  formy NIE warunków TAK  Podstawa (dokument):  opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej (o specyficznych trudnościach w uczeniu się)

            6. który był objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na:

            a.trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, 
            b.zaburzenia komunikacji językowej, 
            c.sytuację kryzysową lub traumatyczną 

            Dostosowanie:  formy NIE warunków TAK  Podstawa (dokument): pozytywna opinia rady pedagogicznej

            7. o którym mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemiec), któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu

            Dostosowanie:  formy TAK warunków TAK  Podstawa (dokument): pozytywna opinia rady pedagogicznej

             

            Szczegółowe informacje znajdują się poniżej do pobrania

            Do każdego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty został przygotowany informator zawierający opis egzaminu z danego przedmiotu oraz przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami. Informacje można uzyskać pod adresem:

            https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

            https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/

             

             

          • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny

          • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny (aktualizacja)

            Ogólne zasady dla szkół i placówek:

            + Szczepienie - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

            Dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

            Dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

            Higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

            Maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

            Wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

            Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_dla_szkol___aktualizacja_18_02_2022_-_Kopiuj.pdf​​​​​​​​​​​​​​

          • 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

          • 27 grudnia będziemy świętować 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Ukazało determinację ludności polskiej, która w obliczu postanowień wersalskich musiałaby nadal pozostać pod zaborem pruskim. Iskrą do wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu jednego z ojców niepodległości Polski -  Ignacego Paderewskiego. Poznaniacy, którzy licznie przybyli pod hotel Bazar aby wysłuchać słów Paderewskiego następnego dnia rozpoczęli walki z Niemcami, wypierając ich z miasta. Powstanie trwało do 16 lutego 1919 roku i zakończyło się zwycięstwem Wielkopolan. Zwycięstwo to zmieniło postanowienia traktatu wersalskiego i terytorium odrodzonej 11 listopada 1918 roku Polski zostało rozszerzone o prawie cały zabór pruski.

          • UWAGA UWAGA KONKURS!!!

          • Wszystkich chętnych, odważnych, zdolnych i uzdolnionych uczniów naszej szkoły z klas 4-8 serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pilotażowej edycji Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Muzyki. Więcej informacji u p. Przemka Olka. Zapraszamy

          • DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

          • Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy Święto KEN. Uczniowie klasy VIII przygotowali z tej okazji program artystyczny pod dowództwem p. Marzena Marczyk i p. Przemysława Olka, w którym złożyli życzenia swoim nauczycielom. Było wesoło i wzruszająco

            Wójt Gminy Brzeziny Pan Marek Cieślarczyk obecny na tej uroczystości złożył również życzenia pracownikom szkoły z tej okazji. Wraz z panią dyrektor Elżbietą Plewińską wręczyli nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas także emerytowani nauczyciele naszej szkoły oraz była Pani Dyrektor SP w Sobiesękach Pani Urszula Głąb.

            Nagrodę Dyrektora otrzymali:

            Olek Przemysław

            Chmielewska Magdalena

            Głąb Magdalena

            Ratajczak Magdalena

            Kłysz Błażej

            Gałka Grzegorz

            Kolasińska Alicja

            Więcław Justyna

            Walczak Danuta

             

            Nagrodę Wójta Gminy Brzeziny otrzymali:

            Plewińska Elżbieta

            Kruszakin Adrian

            Gratulujemy!

          • Regulamin Konkursu Fotograficznego „NASZ REGION W OBIEKTYWIE

          •  

            Regulamin Konkursu Fotograficznego

             

            „NASZ REGION W OBIEKTYWIE”

             

            §1

            Organizator

            Organizatorem konkursu jest StowarzyszenieRozwoju Gminy Brzezinywe współpracy zeSzkołą Podstawową w Brzezinach.

            Konkurs fotograficzny „Nasz region w obiektywie” odbywa się w ramach projektu pn. „ Ślady przeszłości - ocalić od zapomnienia historię, kulturę, tradycje i pamiątki regionu” i realizacji poddziałaniapn. „Poszukiwanie śladów przeszłości naszego regionu".

            §2

            Cele konkursu

            • Zdobywanie i popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o Małej Ojczyźnie,
            • Przedstawienie oczami młodzieży piękna przyrody lub architektury regionu,
            • Dalsze rozwijanie zainteresowań regionem i jego historią,
            • Motywowanie uczniów doposzerzania wiedzy i umiejętności,
            • Zainteresowanie uczniów fotografią, a także przedstawieniemna niej wytropionych skarbówprzyrodniczych i historycznych regionu.

             

             

             

            §3

            Uczestnicy

            Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas IV-VIISzkół Podstawowych z terenu gminy  Brzeziny

             

            § 4

            Warunki przystąpienia do Konkursu

            • Konkurs jest dobrowolny,
            • Praca może posiadać jednego autora,
            • Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie zdjęć ukazujących przyrodę lub architekturęWielkopolski,
            • Fotografie muszą być aktualne,
            • Dopuszcza się możliwość cyfrowej obróbki zdjęć, nie można dokonywać fotomontaży,
            • Uczestnicy przesyłając maksymalnie 2 fotografie w formie elektronicznej na adres alakaliszan@wp.pl  najpóźniej 04 października 2021r. (poniedziałek)

            W przypadku ewentualnych pytań kontaktować się z koordynatorem konkursu Panią Aliną Kaliszan tel. 669388071.

            • Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z akceptacjąwarunków niniejszego regulaminu i oświadczeniem, że prace zgłoszone na konkurs zostały wykonane osobiście,
            • Przystąpienie uczestników do konkursu oznacza, że wyrażają zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych dla potrzeb niezbędnychdo realizacji konkursu zgodnie z ustawą z dnia29. 08. 97r. o Ochronie DanychOsobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883. z późn. zm.).

             

             

            § 5

            Technika i forma prac

            • Prace konkursowe powinny mieć postać fotografii kolorowych lub czarno-białych zapisanych w formie cyfrowej(plik JPG) ,
            • Każda fotografia powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko autora, nazwę szkoły, tytuł fotografii i  miejsce jej wykonania, np.:

            - „Jan Kowalski, Szkoła Podstawowa w Brzezinach, klasa VIIb, Renesansowy ratusz
            w Poznaniu”,

            - „ Anna Kowalska, Szkoła Podstawowa w Brzezinach, klasa IVa,  „Spichlerz
            w Aleksandrii”.

             

            § 6

            Kryteria oceny

            Prace zostaną ocenione przez powołaną komisję w ciągu 2 tygodni od daty zakończenia konkursu.

            Pod uwagę komisja będzie brała przede wszystkim następujące kryteria:

            Prezentację przyrody lub architektury w sposób interesujący i przyciągający uwagę,

            Wartość artystyczną fotografii,

            Zgodność z tematem,

            Stopień trudności.

             

             

            Lista laureatów zostanie opublikowana na stronieSzkoły Podstawowej w Brzezinach:www.zsbrzeziny.szkolnastrona.ploraz na FB Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzeziny

             

            § 7

            Nagrody

             

            Po zakończonym konkursie prace zostaną przedstawione w formie wystawy pokonkursowej.

            • Organizator konkursu przewiduje nagrody dla najlepszych prac w poszczególnych kategoriach wiekowych,

            • Nagrodę otrzyma autor pracy,

            • Nagrody w konkursie nie podlegają wymianie na gotówkę,

            • Komisja zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród,

            • Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imion i nazwisk o laureatach konkursu oraz umieszczanie tych informacji w materiałach reklamowych organizatora oraz w mediach społecznościowych i Internecie,

            • Zwycięzcy Konkursu zostaną powiadomieni o sposobie odbioru nagrody przez Koordynatora projektu.

             

             

             

          • Tydzień informacyjny – materiały edukacyjne dla szkół

          • Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne (tzw. tydzień informacyjny). W tym czasie dyrektorzy zorganizują spotkania informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12. roku życia. Odbędą się także lekcje, nie tylko wychowawcze, związane z tym tematem.

            W zorganizowaniu tygodnia informacyjnego w szkołach pomocne będą pakiety edukacyjne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Materiały te zostaną wysłane do wszystkich szkół i placówek w Polsce za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

            W pakiecie informacyjnym znalazły się:

            • filmy edukacyjne dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych – filmy w atrakcyjny sposób przybliżają historię wynalezienia szczepionki, istotę jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom; dzięki filmom uczniowie poznają też konsekwencje związane z brakiem szczepień;
            • scenariusze lekcji do wykorzystania na lekcjach lub zajęciach z wychowawcą – treści są skoncentrowane na społecznej odpowiedzialności i konkretnych działaniach, które mogą zrealizować uczniowie, żeby chronić się przed chorobami;
            • materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) – aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii; materiały odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19.

            Źródło: MEiN

            Załączniki

             

          • Szczepienia dzieci przeciwko Covid-19

          • Od 7 czerwca 2021 roku rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

            Na szczepienia dziecko w wieku 12–15 lat można zarejestrować:

            • kontaktując się z wybranym punktem szczepień poprzez link  Znajdź punkt szczepień
            • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
            • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
            • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

            Szczegółowe informacje dotyczące szczepień można znaleźć na stronie MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-w-wieku-12-18-lat--informacje-dla-szkol-i-placowek

          • Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym Patria Nostra

          • Zapraszamy młodzież oraz nauczycieli do udziału w VI edycji filmowego konkursu historycznego Patria Nostra.

             

            Konkurs Patria Nostra objęty jest patronatem:

            ======================================

              --  Ministra Edukacji i Nauki

              --  Ministra Spraw Zagranicznych

              --  Ministra Rolnictwa

              --  Instytutu Pamięci Narodowej

              --  Marszałka Województwa Wielkopolskiego

              --  Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

              --  TVP 3 Poznań

              --  oraz innych instytucji.

             

            NAGRODY:

            =======================

            (1)   NAGRODA GŁÓWNA  --  wycieczki do Brukseli.

            (2)   NAGRODY  FINANSOWE  --  spodziewamy się atrakcyjnych nagród

                 (w przypadku zakończonej już V edycji - nagrody finansowe miały

                 wartość 20.000 zł i zostały ufundowane przez MKIDN oraz NCK).

            (3)   NAGRODY POZOSTAŁE  --  dla wszystkich uczestników konkursu.

             

             

            Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:

            https://konkurs-patrianostra.pl/edycja-vi-wielkopolska-2021

          • PROCEDURA ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

          • PROCEDURA ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA

            EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

            W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBIESĘKACH

            w roku szkolnym 2020/2021

            § 1.

            PODSTAWOWE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

            1. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.
            1. Zgodnie z komunikatem o harmonogramie egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany:
              1. w terminie głównym:
              1. w terminie dodatkowym:
            1. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

             

              1. z  przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
              2. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
            1. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.

             

            1. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
            1. Egzamin ósmoklasisty obejmuje następujące przedmioty: język polski, matematykę, język obcy nowożytny.
            2. Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
            1. Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.
            2. Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.
            1. Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
            2. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
            3. Egzamin z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.
            4. Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń lub słuchacz przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

            § 2.

            Postępowanie z niejawnymi materiałami egzaminacyjnymi

            1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego, odbiera przesyłkę z materiałami egzaminacyjnymi i sprawdza, czy nie została naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały egzaminacyjne.
            1. Po tej czynności przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego składa materiały egzaminacyjne w stanie nienaruszonym w wyznaczonym wcześniej miejscu w szkole.
            2. W przypadku stwierdzenia, że przesyłka została naruszona lub jest niekompletna należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić dyrektora OKE oraz dystrybutora materiałów egzaminacyjnych. Dyrektor OKE informuje o dalszym postępowaniu.
            1. Pakiety z zestawami egzaminacyjnymi pozostają w zamknięciu do czasu przeprowadzenia egzaminu. Otwarcie pakietów z zestawami egzaminacyjnymi oraz przekazanie następuje w dniu egzaminu przed daną jego częścią.
            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu około pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu sprawdza, czy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone.
            2. W przypadku stwierdzenia, że materiały egzaminacyjne zostały naruszone zawiesza się egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i powiadamia o zaistniałej sytuacji dyrektora OKE, który przekazuje informację o dalszym postępowaniu. Informację o zaistniałej sytuacji oraz podjętych działaniach zamieszcza się w protokole zbiorczym.
            3. W przypadku, gdy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przekazuje materiały egzaminacyjne przewodniczącym zespołów nadzorujących w obecności przedstawiciela uczniów z każdej sali. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego otwarcie opakowania płyty CD następuje w sali egzaminacyjnej. Odbiór materiałów egzaminacyjnych powinien nastąpić po zajęciu przez zdających miejsc w sali egzaminacyjnej.
            1. Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu następuje odbiór arkuszy egzaminacyjnych od zdających, uporządkowanie i przeliczenie materiałów, odnotowanie liczby arkuszy w protokole, a następnie spakowanie ich do bezpiecznej koperty w obecności przedstawicieli zdających i opisanie zgodnie z zaleceniami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz przekazanie ich przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
            2. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących sprawdza kompletność materiałów egzaminacyjnych otrzymanych z sal oraz sporządza zbiorczy protokół przebiegu egzaminu.
            3. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego przekazuje materiały egzaminacyjne wraz z dokumentacją do wyznaczonego przez dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej miejsca w określony przez niego sposób i w ustalonym terminie.

            § 3.

            Zgłaszanie zdających do egzaminu w terminie głównym.

            1. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż wymienione w pkt 3.2.2. może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły, złożony nie później niż do 30 listopada 2020r.

            2. Rodzice ucznia lub słuchacz składają dyrektorowi szkoły, nie później niż do 30 września 2020 r., pisemną deklarację:

            a)  wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu ósmoklasisty

            b)  informującą o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym

            1. Dyrektor szkoły, korzystając z danych o uczniach zgromadzonych w SIO (Systemie Informacji Oświatowej), przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej informacje o uczniach danej szkoły, którzy będą przystępowali do egzaminu ósmoklasisty, za pośrednictwem SIOEO, w terminie określonym przez dyrektora tej komisji, nie później niż do 30 listopada 2020r.
            2. W przypadku uczniów korzystających z dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty nieujętych w komunikacie o dostosowaniach uzgodnienia dotyczące dokładnego zakresu tych dostosowań pomiędzy dyrektorem szkoły (po uzgodnieniu z radą pedagogiczną) a dyrektorem okręgowej komisji egzaminacyjnej powinny nastąpić nie później niż do 9 listopada 2020 r. Uzgodnienia odbywają się w formie pisemnej. Jeżeli konieczność przyznania dostosowań, o których mowa powyżej, nastąpi po 9 listopada 2020 r., stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o potrzebie takich dostosowań.
            1. W przypadku gdy uczeń lub słuchacz uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad albo uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który został zadeklarowany, dyrektor szkoły, na wniosek rodziców ucznia lub na wniosek słuchacza, złożony nie później niż do 11 maja 2021 r., informuje okręgową komisję egzaminacyjną o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli języka tego uczeń lub słuchacz uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
            2. Rodzice ucznia lub słuchacz mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż do 25 lutego 2021 r., pisemną informację o:
              1. zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń lub słuchacz uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych
              2. rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym .
            3. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego nie później niż w dniu egzaminu z danego przedmiotu informuje dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (za pośrednictwem SIOEO) o uzyskanym przez ucznia tytule laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej oraz laureata konkursu przedmiotowego, uprawniającym do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
            4. Dyrektor szkoły informuje dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej o:

             

             

            1.  Zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji. rezygnacji z przystąpienia do egzaminu z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym. Informacja, o której mowa powyżej, powinna zostać przekazana dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej niezwłocznie, nie później jednak niż:

                                       a) do 1 marca 2021 r. – pkt3.8.a oraz 3.8.b

                                    b) do 13 maja 2021 r. – pkt 3.5

            § 4.

            Ustalenie listy zdających w terminie dodatkowym.

            1. Podstawą do ustalenia listy zdających w terminie dodatkowym jest wykaz uczniów, którzy: nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych bądź zdrowotnych ALBO przerwali albo którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym.
            1. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia do 22 czerwca 2021 r.

             

            § 5.

            DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DO POTRZEB EDUKACYJNYCH I MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNYCH ZDAJĄCYCH.

            1. Zaświadczenie o stanie zdrowia, przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2020 r.
            1.  Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni     specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2020 r.
            2. Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel zobowiązany jest do zapoznania uczniów i ich rodziców lub słuchaczy z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty nie później niż do 28 września 2020r.
            3. Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, nie później niż do 20 listopada 2020 r.
            4. Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji nie później niż do 25 listopada 2020r.
            5. Dyrektor szkoły odpowiada za to, aby nie później niż do 30 listopada 2020r. do okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazane zostały informacje o wszystkich rodzajach dostosowań warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

             

            § 6.

            POWOŁANIE ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO I ZESPOŁÓW NADZORUJĄCYCH.

            1. Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego.
            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 25 marca 2021r., powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego tego zespołu spośród członków zespołu.
            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 26 kwietnia 2021r., spośród członków zespołu egzaminacyjnego, powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
            1. Jeżeli przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek tego zespołu z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w egzaminie ósmoklasisty, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego – nawet w dniu egzaminu – powołuje w zastępstwie innego przewodniczącego zespołu nadzorującego lub członka tego zespołu.
            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca powinni – nie później niż do 24 maja 2021r. – przeprowadzić szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących.

            § 7.

            BEZPOŚREDNIO PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY.

            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego nauczyciel, upoważnieni przez niego nauczyciele są zobowiązani – nie później niż do 26 lutego 2021 r. – do poinformowania uczniów oraz ich rodziców lub słuchaczy o warunkach przebiegu egzaminu ósmoklasisty, w tym o:
              1. harmonogramie i zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty,
              1. zasadach zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie),
              1. zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej Sali,
              2. konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.

             

            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zleca przygotowanie sal do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty.
            1. W dniu poprzedzającym egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego przewodniczący zespołu egzaminacyjnego wraz z przewodniczącymi zespołów nadzorujących przebieg tego egzaminu w poszczególnych salach sprawdzają stan techniczny urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia tego egzaminu w każdej sali (odtwarzaczy płyt CD, głośników) oraz ich rozmieszczenie, gwarantujące wysoką jakość dźwięku.
            1. W dniu poprzedzającym egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub przewodniczący zespołów nadzorujących upewniają się, że zostały przygotowane kartki z numerami stolików (do oznaczenia stolików) oraz losy z numerami stolików (do wylosowania przez zdających).

            § 8.

            W DNIU PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU, PRZED ODEBRANIEM MATERIAŁÓW EGZAMINACYJNYCH PRZEZ PRZEWODNICZĄCYCH ZESPOŁÓW NADZORUJĄCYCH

            1. Za organizację i przebieg egzaminu ósmoklasisty w danej szkole odpowiada dyrektor tej szkoły.
            1. Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego nauczyciel sprawdza, czy zespoły nadzorujące są kompletne. W szczególnych przypadkach losowych PZE wyznacza w zastępstwie innego nauczyciela
            1. Przewodniczący zespołów nadzorujących sprawdzają przygotowanie sal do egzaminu ósmoklasisty, w tym w szczególności: usunięcie z sali egzaminacyjnej pomocy dydaktycznych dotyczących – odpowiednio – danego przedmiotu egzaminacyjnego; ustawienie ponumerowanych stolików w sposób zapewniający samodzielną pracę zdających, z zastrzeżeniem, że każdy uczeń pracuje przy osobnym stoliku; przygotowanie losów z numerami stolików; przygotowanie odpowiednich stanowisk dla uczniów uprawnionych do dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty; przygotowanie miejsc dla członków zespołu nadzorującego oraz obserwatorów; umieszczenie w miejscu widocznym dla wszystkich zdających sprawnego zegara oraz tablicy (planszy) do zapisania faktycznego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym z danego przedmiotu; umieszczenie przed wejściem do sali, w widocznym miejscu, listy zdających (imię i nazwisko) w danej Sali; przygotowanie sprzętu (odtwarzacza płyt CD, nagłośnienia) niezbędnego do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego; przygotowanie kilku zestawów zapasowych przyborów do pisania.
            1. Każdy przewodniczący zespołu nadzorującego w uzgodnieniu z przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego wyznacza poszczególnym członkom zespołu szczegółowe zadania w zakresie zapewnienia uczniom: niezbędnej pomocy przy kodowaniu arkusza egzaminacyjnego i oddawaniu arkusza po zakończeniu pracy; warunków do samodzielnej pracy w trakcie egzaminu

            § 9.

            ODBIÓR PRZESYŁEK Z MATERIAŁAMI EGZAMINACYJNYMI.

            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu odbiera przesyłkę zawierającą materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu.
            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty.

             

            1. W przypadku stwierdzenia, że przesyłka, została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów egzaminacyjnych niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz dystrybutora materiałów egzaminacyjnych. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka tego zespołu o dalszym postępowaniu.

            § 10.

            PRZEKAZANIE MATERIAŁÓW EGZAMINACYJNYCH PRZEWODNICZĄCYM ZESPOŁÓW NADZORUJĄCYCH.

             

              1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu w wyznaczonym przez siebie czasie i miejscu (około pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu) sprawdza, czy materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu nie zostały naruszone.
              2. W przypadku stwierdzenia, że materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawiciela uczniów z każdej sali, w której odbywa się egzamin.
              1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przekazuje każdemu przewodniczącemu zespołu nadzorującego: arkusze egzaminacyjne w odpowiedniej formie i liczbie, odpowiadającej liczbie uczniów w danej sali egzaminacyjnej; inne materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, tj: wykaz uczniów w danej sali egzaminacyjnej, wygenerowany przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego z SIOEO, jeżeli nie był przekazany wcześniej, formularz protokołu przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w danej sali egzaminacyjnej, naklejki przygotowane przez OKE, płyty CD w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego; otwarcie opakowania płyty CD następuje w sali egzaminacyjnej, zwrotne koperty do spakowania prac egzaminacyjnych.

            §11.

            ROZPOCZĘCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU W SALI EGZAMINACYJNEJ. OGÓLNE ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY.

            1. Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym, członkom zespołu nadzorującego oraz obserwatorom o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych bądź korzystania z takich urządzeń w tej sali.
            2. Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym, że do sali egzaminacyjnej mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach, tj. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych /ścieralnych); dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę.
            1. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
            2. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły.
            3. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i losują numery stolików, przy których będą pracować.
            4. Przewodniczący zespołu nadzorującego razem z przedstawicielem uczniów przenosi materiały egzaminacyjne do odpowiedniej sali egzaminacyjnej.
            5. Przewodniczący zespołu nadzorującego może odstąpić od losowania numerów stolików w przypadku uczniów korzystających z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu oraz w innych uzasadnionych przypadkach (np. zezwolenie spóźnionemu uczniowi na przystąpienie do egzaminu).
            6. Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował, a członek zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w wykazie zdających w danej sali egzaminacyjnej.
            7. Przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera materiały egzaminacyjne od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego i wraz z przedstawicielem zdających przenosi je do sali egzaminacyjnej
            8. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
            9. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali
            10. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
            11. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
            12. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego, nauczyciele wspomagający lub specjaliści z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym oraz obserwatorzy.

            § 12.

            PRZEPROWADZANIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU.

            1. Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący zespołu nadzorującego informuje ich: o zasadach zachowania się podczas egzaminu ósmoklasisty; o dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi); o zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy.

            1. Następnie – nie wcześniej niż o godzinie określonej w komunikacie o harmonogramie

            – członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE. Naklejki mogą również zostać przekazane zdającym przy losowaniu miejsc.

            1. Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających: o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na 1. oraz stronie arkusza egzaminacyjnego, a następnie poleca zdającym:
            • w arkuszu z języka polskiego oraz w arkuszu z języka obcego nowożytnego: sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego, tj. czy arkusz egzaminacyjny zawiera zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz kartę odpowiedzi; sprawdzenie, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony; sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE.
            • w arkuszu z matematyki: sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego, tj. czy arkusz egzaminacyjny zawiera zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz kartę odpowiedzi; wyrwanie karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych wraz z kartą odpowiedzi ze środka arkusza egzaminacyjnego (nie należy odrywać karty odpowiedzi od karty rozwiązań zadań); sprawdzenie, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony; sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE
            1. Uczeń zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych.
            1. Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w danej sali . Wymianę arkusza egzaminacyjnego uczeń potwierdza podpisem w tym samym protokole.
            2. Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi, a w przypadku arkusza z matematyki również na karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych), uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz naklejki
            3. Przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają w obecności uczniów poprawność zamieszczenia danych oraz naklejek.
            4. Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu

            widocznym dla wszystkich zdających, faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.

            1. Czas pracy zdających wynosi odpowiednio:

            a) w przypadku arkusza z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)

            b) w przypadku arkusza z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)

            c)  w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

            1. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD, na której oprócz tekstów w języku obcym nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.
            1. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego, ale zdający kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy (planszy). Uczeń zapoznaje się z instrukcją dla zdającego zamieszczoną na 1. i 2. stronie arkusza. Zdający sprawdza, czy arkusz egzaminacyjny jest kompletny i zawiera kolejno ponumerowane wszystkie strony. W razie potrzeby zgłasza braki przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin i otrzymuje kompletny arkusz. Takie przypadki odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu w danej sali egzaminacyjnej
            1. Po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych uczniom i po zakończeniu czynności organizacyjnych oraz po zakończeniu odtwarzania nagrań z płyty CD przelicza się wszystkie niewykorzystane oraz wadliwe arkusze egzaminacyjne oraz niewykorzystane oraz wadliwe płyty CD, a liczbę niewykorzystanych i wadliwych arkuszy oraz liczbę niewykorzystanych i wadliwych płyt CD odnotowuje się w protokole.
            2. W celu monitorowania prawidłowego przebiegu egzaminu członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy mogą poruszać się po sali egzaminacyjnej w sposób niezakłócający pracy zdających: cicho, bez zaglądania do prac zdających.
            3. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika.
            4. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności (nie dotyczy dostosowań)
            5. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. Czynności związane z odbiorem arkuszy egzaminacyjnych od zdających, którzy ukończyli pracę przed czasem, muszą być zorganizowane tak, by nie zakłócić pracy pozostałym zdającym.
            6. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. (nie dotyczy dostosowań)
            7. Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym: informuje zdających o zakończeniu pracy; wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie)]; poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów; poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
            1. Członkowie zespołu nadzorującego mają obowiązek upewnić się, że wszyscy uczniowie, którzy mają obowiązek przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, wykonali to. Jest to szczególnie ważne, ponieważ do sczytania w okręgowej komisji egzaminacyjnej wykorzystywane są wyłącznie karty odpowiedzi.
            2. Po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty odpowiedzi, a w przypadku egzaminu z matematyki – również karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, i sprawdzają kompletność materiałów. Następnie przewodniczący zezwala zdającym, z wyjątkiem ucznia, który ma być obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych, na opuszczenie sali.
            3. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przygotowuje materiały do przekazania przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
            4.  Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza koperty, a następnie dołącza je do protokołu zbiorczego.

            § 13.

            UWAGI DODATKOWE O ORGANIZACJI I PRZEPROWADZANIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA ZDAJĄCYCH KORZYSTAJĄCYCH Z DOSTOSOWAŃ.

            1. Uczniowie, którzy korzystają z arkuszy egzaminacyjnych w dostosowanej formie, pracują w terminie głównym i w terminie dodatkowym egzaminu ósmoklasisty z arkuszem egzaminacyjnym, zawierającym zeszyt zadań egzaminacyjnych i kartę odpowiedzi.

              1. Uczniowie z dostosowaniami, nie kodują zeszytów zadań egzaminacyjnych oraz kart odpowiedzi. Czynności te wykonują członkowie zespołu nadzorującego.
              2. Członkowie zespołu nadzorującego egzamin ósmoklasisty dla uczniów uprawnionych do dostosowania warunków i form egzaminu przed przystąpieniem do pracy zapoznają się z warunkami i formami przeprowadzania egzaminu dla tych uczniów i nadzorują go zgodnie z ustaleniami.

            §14.

            UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO

            1. W przypadku: stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia; wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach; zakłócania przez ucznia prawidłowego przebieg egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom – przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole przebiegu egzaminu.

             

            1. W sytuacjach, o których mowa w pkt 1., postępuje się w sposób następujący: przewodniczący zespołu nadzorującego, po konsultacji z pozostałymi członkami zespołu, prosi do sali przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego; przewodniczący zespołu nadzorującego powiadamia przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o zaistnieniu okoliczności będących podstawą do przerwania zdającemu pracy z arkuszem egzaminacyjnym; przewodniczący zespołu egzaminacyjnego podejmuje decyzję o przerwaniu pracy ucznia z arkuszem egzaminacyjnym i unieważnia jego pracę oraz poleca uczniowi opuszczenie sali egzaminacyjnej, zapewniając uczniowi opiekę; przewodniczący zespołu egzaminacyjnego wypełnia stosowny formularz; informację o przerwaniu i unieważnieniu pracy zdającego przewodniczący zespołu nadzorującego odnotowuje w protokole przebiegu egzaminu w danej sali; przewodniczący zespołu egzaminacyjnego dołącza do protokołu zbiorczego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, decyzję o przerwaniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym i unieważniony arkusz egzaminacyjny ucznia, któremu przerwano pracę, a kopię tej decyzji pozostawia w dokumentacji szkoły.
              1. Uczeń, któremu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego unieważnił egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów, przeprowadzany w terminie głównym, przystępuje ponownie do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie ustalonym w komunikacie o harmonogramie.

             

              1. Jeżeli unieważnienie z jednej z przyczyn określonych w pkt. 1. nastąpiło w przypadku egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów, przeprowadzanego w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala wynik egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów jako „0%”.

            §15.

            POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁAMI EGZAMINACYJNYMI PO ZAKOŃCZENIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU

            1. Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu następuje odbiór arkuszy egzaminacyjnych od zdających, uporządkowanie i przeliczenie materiałów, odnotowanie liczby arkuszy w protokole, spakowanie i opisanie tych materiałów (zgodne z zaleceniami właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej) oraz przekazanie ich przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
            2. Po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu i opuszczeniu sali przez uczniów członkowie zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela uczniów: odnotowują na wykazie uczniów w danej sali egzaminacyjnej oddanie arkuszy egzaminacyjnych przez zdających; w przypadku uczniów, którym – zgodnie z komunikatem dyrektora CKE – przyznano prawo do dostosowania warunków egzaminu ósmoklasisty polegające na dostosowaniu zasad oceniania i/lub prawo do nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zaznaczają przyznane tym uczniom uprawnienia, zamalowując odpowiednie pola na zeszycie zadań egzaminacyjnych i karcie odpowiedzi; przygotowują materiały do przekazania do OKE; przeliczają, porządkują i pakują materiały egzaminacyjne zgodnie z instrukcją właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, z zastrzeżeniem że do OKE wysyłane są wszystkie materiały egzaminacyjnego
            1. Przewodniczący zespołu nadzorującego uzupełnia wykaz uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w danej sali oraz protokół przebiegu tego egzaminu w tej sali. Protokół podpisują osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego oraz obserwator/obserwatorzy (jeżeli byli obecni).

             

            1. Przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego całą dokumentację.

             

             

            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego sprawdza kompletność materiałów z danej sali w obecności właściwego przewodniczącego zespołu nadzorującego.

             

            1. Po zebraniu materiałów ze wszystkich sal egzaminacyjnych przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zabezpiecza je zgodnie z instrukcją właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz sporządza zbiorczy protokół przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, który podpisuje.

             

            1. Jeden egzemplarz protokołu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przesyła okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie i w sposób określony przez dyrektora tej komisji.